Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?

Bitcoin mi para birimi mi o ne? Gibi çeşitli soruları son yıllarda sıkça görmeye başladık. Yıllar sonra ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan bitcoin hakkında kullanıcıların kafalarına takılan bazı sorular vardır. Anlık değer kazanımları ve düşmeleri ile yatırımcılara kar veya zarar getiren bitcoin hakkında bazı komple teoriler bile öne sürüldü. Herkezin bitcoin konusunda merak ettiği soruları sizinle birlikte bu yazımızda değinelim.

bitcoin-nedir-nasil-uretilir

bitcoin-nedir-nasil-uretilir

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, 2008 yılına Satoshi Nakamato tarafından deneysel olarak yapılmaya başlatılmıştır, bitcoin herhangi bir resmi kuruluş olmayan ülkelerin para birimleri ile alınıp satılan dijital para birimidir. Piyasada Dolar ve Euro para cinslerine alternatif olarak kullanılan Bitcoin’in kısaltılması ise BTC‘dir.

Bitcoin Kağıt Para Yerine Kullanılabilir Mi ?

Bazı teoriler öne sürülse bile bir çok kullanıcının Bitcoin birimini normal para yerine alternatif olarak geleceği bir gerçek. Ülkemizde bitcoin kullanımı yok denecek kadar az olsa da yurt dışında popüler yemek markaları gibi bir çok firmada bitcoin para birimi kullanılmaktadır. Fakat ciddi miktarda kullanılan bitcoin küçümsenecek bir para birimi olmadığını resmi olarak söylenebilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir ?

22 Temmuz 2014 yılında bitcoin piyasasının toplam değeri 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Bitcon değeri son yıllarda giderek piyasada değerini arttırmaya devap etmektedir. Bitcoin üretim işi madencilik (mining) yapılarak ortaya çıkıyor. Bitcoin yazılımını indirerek üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri yapılarak bitcoin üretilir.

Bitcoin para birimi Türkiye de az miktarda kullanılsa da bazı ülkelerde ödeme ve yatırım aracı olarakta kullanılmaktadır. Türkiye’de TL para birimi karşılığı bitcoin almak ülkemize mümkündür. Bitcoin piyasasını talep koşullarına göre işlemektedir. Talep bitcoin para birimi için yüksekse fiyat artmakta, talep azalmakta ise fiyat düşmektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.