Gizli Kalp Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık halk arasında gizli kalp olarak bilinmektedir. Tıp dilinde ise ‘sessiz iskemi’ diye bilinmektedir. Herhangi bir şikayet genellikle hissedilmemektedir. Bu yüzden düzenli kontrollerin büyük önemi vardır. Şikayeti olmayanların bile her sene check-up yaptırmasını doktorlar sürekli öneriyorlar.  Gizli kalp nedir, belirtileri nelerdir? diye hep sorulur araştırılır.

Hissedilir nasıl belirtileri vardır. Çoğunlukla dikkat edilmeyen belirtiler vermektedir. Belirtileri genellikle yorgunluk hissi, hazım problemi olarak belirtiler başlamaktadır. Göğüs kafesinde daralma, ağrı ya da yanma hissi de olabilmektedir.

gizli-kalp-nedir-belirtileri-nelerdir

gizli-kalp-nedir-belirtileri-nelerdir

Çok riskli grupta olanlar aşırı kilolu ve ailesin de kalp rahatsızlığı olan hastalardır. Tansiyon ve şeker hastaları da bu grubun içindedirler. Bu hastalık gençler de görülebilir. Stresli işe sahip olanlar da rist altındadır. 65 yaş üstü kalp damar tıkanıklığı olan hastalar da riskli gruptadır. Risk grubu daha da artırılabilir.

Gizli kalp belirtileri nelerdir?

Çok iyi araştırılmalıdır. Yukarı risk grubunda saydığımız kişilerin düzenli doktor kontrolünde olup, başta EKG testi yaptırmaları gerekir .Efor testi de gerekli diğer testlerdendir. Bu hastalığın erken teşhisi çok acil olmakla birlikte hayati önem de taşımaktadır. Teşhis konduktan sonra bu hastalığa göre yaşam şartlarını düzenlemek gerekmektedir. Özellikle kilo sorunu olanlar kilolarını düzenlemelidir. En ideal kilolarına ulaşmalıdırlar. Elzem olarak sigara, alkol bırakılmalıdır. Tabi ki stresden uzak yaşamayı kesinlikle hayatlarına katmalıdırlar.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.