Elma Ağacı ve Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

Bu makalemizde, elma ağacı ve yetiştiriciliği hakkında bilgiler vereceğiz. Elma ağacı meyvelerini hepimizin severek tükettiği, tadına doyum olmayan Rosacea familyasından bir kültür bitkisi ve ağaç türlerindendir. Ticari olarak yetiştiriciliği yapılan elma ağacı yetiştiriciliğinden istenen verim ve fiyatların elde edilebilmesi için bahçe tesisi oldukça önem taşımaktadır.

Bahçe tahsisinden kastedilen ise birçok konuyu içermektedir. Toprağın tahlil edilmesinden, fidan seçilmesine kadar bahçe tesisi oldukça dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur.

elma-yetistiriciligi
elma-yetistiriciligi

ELMA AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Elma yetiştiriciliğinde başlangıç materyali olan elma fidanının rolünün büyük olması bitkinin çok yıllık olmasından dolayı yapılacak herhangi bir yanlışın üretimi 30-40 yıl etkileyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ticari anlamda modern yetiştiricilik yapılmak isteniyorsa bahçelerin uygun üretim materyali ile tesis edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Bu durumda önerilebilecek en iyi üretim materyali ise yarı bodur elma fidanıdır.

Çünkü yarı bodur üretim materyali diğerlerine göre birçok avantaja sahiptir.

elma ağacı nasıl yetiştirilir, elma fidan seçimi

Bu makalemizde ilgini çekebilir: Zeytin Ağacı Budama Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Sözü edilen avantajlardan en önemlisi ise birim alandan daha çok rekolte elde edilmesidir. Ağaçlar yarı bodur olduğundan dolayı bahçe tesis edilecek alana daha çok fidan sığdırılabilmekte, bu nedenle de verim normal ağaçlara göre çok daha fazla olmaktadır. Diğer yandan, yarı bodur elma ağaçları daha erken verime yattıkları için ağacın büyüme aşamasındaki verime yatmama problemi de bu yolla kolayca aşılabilmektedir.

Sadece veriminin fazla olmasından kaynaklı kazançtan ziyade yarı bodur elma fidanı kullanılarak tesis edilen bahçelerin bakım işlemlerinin (budama vb.) de ekonomik bir şekilde yapılabilmesi nedeniyle ekstra bir kazanç elde edilebilmektedir. Diğer yandan hastalık kontrolü yönünden de bu tarz fidanlar ile kurulmuş bahçeler avantaj sağlamaktadır.

ELMA AĞACI ÜRETİMİ

elma-agaci-hakkinda-bilgi
elma-agaci-hakkinda-bilgi

Yarı bodur elma fidanı üretimi ve satışı saydığımız tüm bu nedenlerden dolayı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Piyasada bulunan yarı bodur nitelikteki elma çeşitlerinden en çok tercih edilenlerine örnek vermek gerekirse, bunlar Mondial Gala, Golden, Jersey Mac, Grany Smith gibi karasal iklimde de yetiştirilme imkânı sunan ve Summer Red, Anna, Galaxy Gala, Vista bella gibi sahil bölgelerinde yetiştirilme imkânı sunan çeşitler sıralanabilmektedir.

ELMA AĞACI FİDAN SEÇİMİ

Hangi yarı bodur elma fidanı çeşidini seçecek olursanız olun fidanın kalitesi oldukça önem taşıyan bir konudur. Bu nedenle de kaliteli üretim yapan ve sizlere kaliteli bir şekilde hizmet veren firmalardan materyal alınmalıdır. Özellikle elma fidanı satışı yapan firmalarda profesyonellik aranmalı ve referansı olan firmalara öncelik verilmelidir. Yine elma fidanı satışı yapan firmaların sertifikalı ürün satıp satmadığına da mutlaka dikkat edilmelidir.

Çünkü aksi halde hastalık taşıyan fidanlarla yapılan üretim sizi asla verim anlamında iyi bir başarıya götürememektedir. Kaliteli hizmet anlayışına sahip fidan satış firmalarıyla çalışmanın bir diğer avantajı da bahçe tesisi sonrası da sizlere yardımcı olmalarıdır. Günümüzde online alışverişin artmasıyla birlikte elma fidanı satışı da artık online olarak yapılabilmektedir. Bu konuda güvenilir sitelerin varlığını bilmek ise üreticinin yüreğine su serpen bir durumdur.

Elma ağacı hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.