Kivinin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Kivi, Çin kökenli ve tüylü bir meyvedir. Kivi meyve olarak yenmekten ziyade pastaların içinde de çok fazlasıyla kullanılmaktadır. Kivi özellikle C,E ve K vitaminleri ile potasyum açısından oldukça donanımlı bir meyvedir.

kivinin-faydalari-nelerdir-nelere-iyi-gelir

kivinin-faydalari-nelerdir-nelere-iyi-gelir

Kivinin Faydaları

Kivi lif ve potasyum açısından çok zengin bir meyvedir. Kalp sağlığını koruyan özelliği ile bilinmektedir. Günde bir kaç tane kivi tüketerek kalp ve damar hastalıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Kivi ayrıca potasyum içeriğiyle tansiyona da çok iyi gelmektedir. Kivi ayrıca bağırsaklardaki yararlı olan bakterileri besleyerek hazımsızlığa karşı etkili olmaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı ortadan kaldırmak için birebirdir. Eğer bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını istiyorsanız bolca kivi yemeye çalışın. Kivinin içerdiği antioksidanlar vücudunuzun zararlı mikroplara karşı kendisini savunmasını sağlar ve hastalıklardan uzaklaşmanız da büyük bir rol oynar. Astımı olan kişiler kivi tüketiminin artması ile birlikte hırıltı şikayetinin azaldığını söylemektedir. Kivi içerdiği C vitamini ile birlikte akciğer fonksiyonlarını oldukça geliştirmektedir. 2 adet kivi bir kase buğday kepeğinden daha fazla miktarda lif içerdiği için kalpteki hastalıklara ve tansiyona çok iyi gelmektedir. Eğer spor yapmayı çok seviyorsanız mutlaka kivi tüketimine özen gösterin. Kivi muza göre daha fazla potasyum içermektedir.

Kivinin içerisindeki antioksidanlar kalp ve kanser hastalıklarının en aza inmesini sağlıyor. Kivide ki bazı maddeler gözde oluşan hasarlara karşı koruma özelliği vardır. Günde bir adet kivi yemeniz sonucunda daha sağlıklı bir hayata başlayabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.