Meşe Ağacı Hakkında Bilgi

meşe ağacı hakkında bilgi

Ülkemizde oldukça sık görülen kayıngiller familyasının en bilinen ağaç türü meşe ağacı olarak karşımıza çıkmaktadır. Meşe ağaçlarının ülkemizde 18 farklı çeşidi Dünya’da ise 200 farklı çeşidi bulunmaktadır. Meşe ağaçları ortalama 500 yıllık bir ömüre sahiptirler. Ortalama olarak 2 metrelik gövdeye ve 25 metreye kadar uzanan bir boya sahiptirler. Esmer renkli olmaları ve düzgün bir gövdeye sahip olmaları da meşe ağacı özellikleri arasında bulunmaktadır. Dişli, düz kenarları bulunan veya top şeklinde yapraklara sahiptirler. Meyvelerini Ekim ayında, ilk çiçeklerini ise Mart ve Nisan aylarında vermeye başlarlar.

Yaprak dökmeyen istisnai türleri bulunsa da genel olarak tüm çeşitleri kış aylarında yapraklarını döker. Ayrıca meşe ağaçları rüzgara karşı son derece dayanıklı bir yapıdadır. Dağınık, geniş ve oval taç görünüme sahip bir ağaç türüdür.

Meşe Ağaçlarının Kullanıldığı Alanlar

Meşe ağacı hakkında bilgi vermeye devam ederken nerelerde kullanıldıklarına da değineceğiz. Meşe ağaçları park ve bahçelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Hemen hemen her türlü arazide yetişebildiklerinden dolayı parklarda sıklıkla kullanılmaktadırlar. Karışık ormanlarda sıklıkla bulunmaktadırlar çünkü güneşli veya yarı gölge olan alanlarda yetişebilmektedirler.

Meşe Ağaçlarının Kullanım Alanları Hakkında Bilgi

Boya sanayisinde ve sepicilikte meşe ağaçlarının palamutlarından faydalanılmaktadır. Hayvan yemi olarak ise pelit adı verilen tohumları kullanılmaktadır. Ayrıca süs eşyası, mobilya ve ahşap ev imalatında meşe ağacı kullanılmaktadır. Dayanıklı odunlara sahip olması sebebiyle köprü, iskele ve gemi yapımında da kullanılmaktadır. Şarap fıçılarının yapımında ve kışın yakacak olarak da meşe ağaçları kullanılmaktadır. Parke yapımında da kullanılmaktadır ayrıca kabuklarından çay üretilmektedir.

Meşe ağacının kabuklarından üretilen çay mide ve bağırsak rahatsızlıklarını giderici özelliğe sahiptir.

meşe ağacı hakkında bilgi

meşe ağaçları,meşe ağacı türleri

Meşe Ağacı Biyolojik Sınıflandırmaları

Meşe ağacı plantae (bitkiler) alemindedir. Magnoliophyta (kabuk tohumlular) bölümündedir. Magnoliopsida (iki çenekliler) sınıfındadır. Ayrıca fagales takımında fagaceae (kayıngiller) familyasında ve quercus cinsinde bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Meşe Ağacı Türleri

– Doğu karadeniz meşesi
– Saplı meşe
– Sapsız meşe
– İspir meşesi
– Saçlı meşe
– Istranca meşesi
– Kaşnak meşesi
– Macar meşesi
– Mazı meşesi
– İran palamut meşesi
– Anadolu palamut meşesi
– Tüylü meşe
– Pırnal meşe
– Lübnan meşesi
– Makedonya meşesi
– Yalancı tüylü meşe
– Boz pırnal
– Kermes meşesi
Ülkemizde bulunan meşe ağacı türlerindendir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.