Araç Trafikten Nasıl Çekilir?

Aracınızı trafikten çekmek için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Birincisi aracınızın ruhsatı ve plakaları ile herhangi bir trafik müşavirine gidebilir ücreti karşılığında aracınızı trafikten çektirebilirsiniz. Fakat aracınızı trafikten kendiniz çekmek istiyorsanız bu yazıyı okuyabilir, Araba Trafikten Nasıl Çekilir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

araba-trafikten-nasil-cekilir

araba-trafikten-nasil-cekilir

Öncelikle trafikten araç çekmek için neler gerektiğini, bunları nasıl temin edebileceğinizi sıralayalım:

ARACI TRAFİKTEN DÜŞÜRME NASIL YAPILIR?

1-) İki adet Araç Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1 belgesi): Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu şubelerinden adedi elli kuruştan boş Ek-1 belgesi temin edilebilir. Bu belge el yazısı ile doldurulamaz. Daktilo ile yazılmalı veya bilgisayardan çıktı alınmalıdır. Ek-1 belgesini düzenlemek için özel programlar veya Excel tablolarına internette yapacağınız araştırmalarla ulaşmanız mümkün. Gerekli yerleri doldurmanız yeterli olacaktır.

2-) Dilekçe: … Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü’ne adınıza veya şirketinize kayıtlı aracınızı trafikten çekmek istediğinizi belirten bir dilekçe.

3-) Borcu Yoktur Belgesi: Aracınızın bağlı olduğu vergi dairesine tescil belgenizle giderek vergi, trafik cezası borcu olmadığınıza dair bir yazı almanız gerek.

4-) Plakalar: Aracınızda takılı plakaları çıkarmanız ve başvuru esnasında trafik tescil kuruluşuna teslim etmeniz gerek.

5-) Mevcut Tescil Belgesi: Aracınızın ruhsatı da trafik tescil kuruluşuna teslim etmeniz gereken evraklardan biridir.

Araç Trafikten Nasıl Çekilir sorusuna ek olarak nerede çekilir, çok kısa cevap vermek gerekirse:

Bu beş maddede sıralanan evraklarla herhangi bir trafik tescil kuruluşuna giderek trafikten çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şayet şehir dışında değil ise aracın kayıtlı olduğu trafik tescil kuruluşunda bu işlemi gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Aşağıda hazırlanan videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Araç trafikten nasıl düşer?

Aracı trafikten düşürme

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.