Selvi Ağacı Özellikleri

selvi ağacı özellikleri

Selvi ağacı muhteşem ve sürekli ilgi çeken yapraklara sahip olması sebebiyle değerli bir saksı bitkisi olma özelliğine sahiptir. Koyu yeşil yapraklara sahip olan uzun yapılı ağaç türleri arasında bulunmaktadır. Bu içeriğimizde selvi ağacı özellikleri hakkında tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Akdeniz ülkelerinde yoğunluklu olarak yetişmektedir. Ilık veya sıcak bölgelerde yetişebilmektedir. Şuan da bilinen 15 farklı türü bulunmaktadır.

Selvi ağaçlarının yuvarlak ve küçük kozalakları bulunmaktadır. Kış ve yaz aylarında dört mevsim yeşil kalmak selvi ağacı özellikleri arasında bulunmaktadır. Sadece Amerika Meksika Körfezinde yetişen kel selvi isimli cinsi kış aylarında yapraklarını dökmektedir.

selvi ağacı

Yaprakları dört mevsim dökülmediği için ve etrafa oldukça güzel bir koku yayması sebebiyle mezarlıklarda sıklıkla yetiştirilmektedir. Fakat rüzgarı engellemesi ciddi öneme sahip selvi ağacı arasında bulunması sebebiyle yol kenarlarında cadde ve otobanlarda kullanılmaktadır.

Selvi ağacı özellikleri arasında önemli yer tutan bir özellik ise kozalaklarının ishal giderici ilaç yapımında kullanılmasıdır.

Aşırı derecede sağlam odunlara sahiptir. Bu sebeple demiryolu tabanlıklarında kullanılması da selvi ağacı özellikleri arasında bulunmaktadır. Dünya’daki çeşitli yapılarda selvi ağacından üretilen kapılar yüzyıllar boyunca sağlamlıklarını koruyabilmiştir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

1 yorumYorum Yap

  • Selvi ağacı özelliklerini bu site sayesinde detaylı öğrenmiş oldum. Selvi ağacı hastalıkları hakkında yazıda yazarsanız sevinirim teşekkürler.

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.