Zeytin Ağacı Hakkında Bilgi

zeytin ağacı hakkında bilgi

Zeytingiller familyasında bulunup ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişen zeytin ağacı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Zeytin ağacı Nisan ve Mayıs aylarında beyaz renkli çiçekler açmaktadır. Ayrıca bu ağaçların boyları 5-15 metre arasında değişmektedir. Uzun ömürlü ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlardır. Gövdeleri çok dallı bir yapıya sahiptir ve gri, kabuklu bir yapıdadır. Yaprakları kısa saplara sahip, mızrak şeklinde, üst tarafları koyu yeşil alt tarafları ise grimsi yeşil tonlardadır. Çiçekleri bileşik ve salkım şeklinde yeşermektedir. Meyveleri eriksi yapıda ve yeşil renktedir, daha sonrasında mor ve siyaha dönüşmektedirler. Zeytin ağaçlarının bazıları 2 bin yıl boyunca yaşayabilmektedir.

Zeytin Ağacı Nerelerde Yetişir?

Zeytin ağaçlarının ana vatanı Anadolu topraklarıdır. Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Kuzey Afrika’da da yetişebilmektedir. Ayrıca Güney Anadolu toprakları üzerinden Mısır, Fas ve Suriye topraklarına geçerek buralarda da yetişmeye başlamıştır. Son olarak Pakistan ve Afganistan topraklarında da bir miktar zeytin yetiştirilmektedir. Türkiye tüm Dünya’da sofralık zeytin üretimi sıralamasında birinci olma özelliğine sahiptir. Zeytinyağı üretimi ve tüketimi sıralamasında ise kişi başına düşen oran bakımından dördüncü sırada bulunmaktadır. Tabi ki yetiştirme yaparken olası Zeytin ağacı hastalıklarına karşı tedbir almak için de ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı Nerelerde Yetişir?

Zeytinin Besin Değerleri Bakımından Özellikleri

Protein, yağ, su, fosfor kalsiyum, kükürt, selülöz, klor, demir, manganez yönünden zengindir. İçeriğinde A,C ve E vitaminleri bulunmaktadır. 100 gram zeytinde 224 kalori bulunmaktadır.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemi hastalıklarında, safra kesesi rahatsızlığında, karaciğerlerin temizlenmesinde, şişkinliğin giderilmesinde, karaciğerin temizlenmesinde, raşitizm hastalığında ve saç dökülmesini engelleme amacıyla zeytin yağından faydalanılmaktadır. Zeytin ağacının yaprakları kaynatılıp içildiği zaman tansiyon düşürücü, idrar söktürücü ve şeker hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda zeytinyağı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, pişiklerde, kabızlıkta ve el-yüz çatlaklarının giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.