Çam Ağacı Hastalıkları

çam ağacı hastalıkları

Çam ağaçları temiz havası olan, bol güneş ışığı gören her bölgede rahatlıkla yetişir. Her türlü toprak çam ağacının yetişebilmesi için elverişlidir. İğne yapraklı bu ağaçlar kışında yapraklarını dökmezler. Oldukça sıcak ve kurak günlere olduğu kadar çetin kış şartlarına da dayanıklıdır. Gövde kabukları oldukça kalındır ve hiçbir zaman budanma ya ihtiyaçları yoktur. Ancak bu sağlam gövdelerde de bazı çam ağacı hastalıkları görülebilir. Ve mücadele yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilir.

 

Çam ağacı hastalıkları konusunda bilgi sahibi olursanız, çevrenizdeki ağaçlarda yaşanan sıkıntıları da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Dilerseniz bu hastalıklara birlikte bir göz atalım;

 

İğne yaprak dökümü:  Bu hastalığa çevrede yetişen doğal bazı mantarlar sebep olmaktadır. Çam ağaçlarında yaprak sararması ve zaman zaman olgunlaşamadan yaprak dökümü meydana gelir.

 

Uç yanığı: Diplodia pinea isimli bir mantarın, henüz 3/5 senelik genç ağaçlara saldırması ile ortaya çıkar. Bu saldırı ile ağacın kök boynundan yukarı doğru bir çürüklük oluşur. Ağaç kabukları koyu kırmızı bir renk alır. Yaşlı ağaçlarda ise ağaç dallarında ise uçtan ölüm başlar.

 

Doku bozuklaşması: Çam ağacı hastalıkları içerisinde, özellikle orman çamlarında sıklıkla görülen bir türdür. Uzun gövdede kendini gösteren doku bozuklukları ile dallar zayıflar ve ölür.

 

Seyrek yapraklık: Orman çamlarında görülen bu hastalık oldukça kolay anlaşılır. Ağacın tepesi seyrek ve dağınık görünür. Yapraklar olması gereken boyların ancak yarısı kadardır. Bu hastalık sonucunda ağaç ölür.

 

Yanıklık: bu ince sürgün yanıklığıdır. Uç tomurcuklar ölmeye başladığında ve iğne yapraklar kızardığında bu hastalık baş gösteriyor demektir.

 

Pas hastalığı: Pas mantarlarının neden olduğu bir hastalıktır. Hasta ağaç bütün yapraklarını dökebilir.

 

Odun çürümesi: Çam ağaçları yüksek derecede reçine içerdiğinden bu hastalık pek sık meydana gelmez.  ancak yakalanan ağaçlarda ağaç kuvvetini artırarak bu çürümeler engellenebilir.

6 YorumLütfen Yorum Bırakınız

 • Menderes ormanlığında çam ağaçları kurumus ağaçlarda hastalık var bu ormanla kim ilgilenecek. Saygılar

  • Merhaba,

   Eğer Menderes Belediyesi Orman İşleri birimine ya da Orman Müdürlüklerine haber verirseniz ormanlar için bakım çalışmaları yapılacaktır. İlgilendiğiniz için teşekkürler çünkü ormanlarımız oldukça önemli.

 • merhaba ben 2adet çam fidanı aldım ve saksı içine ektim üç kısmında sararma ve dökülme var yardımcı olursanız sevinirim
  aşağıdaki adres güncel mail adresim

  • Merhaba,

   Kamil bey, genellikle fidanlıklarda ya da saksı içinde yetiştirilen çam ağaçlarında yaprak sararmalarının ve dökülmelerinin nedeni “çam iğne yaprak dökümü hastalığı’dır. Bu hastalığa farklı türlerden çeşitli funguslar neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın çözümü de bu fungusların etkisiz hale getirilmesi için çeşitli dönemlerde ilaçlama yapmaktır.

   Fungal etmenlerin özelliklerinden dolayı bordo bulamacı ya da bakırlı ilaçlar hastalığın mücadelesi için etkilidir. Bordo bulamacı 4-4-50 oranında hazırlandıktan (yerine bakırlı bir ilaç da tercih edebilirsiniz) sonra iğne yapraklara uygulanmalı, uygulamanın ardından 2 hafta geçtiğinde de 2. uygulama yapılmalıdır. İlaç uygulaması yaparken çok sıcak saatler olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde sıcakla birleşen ağır metal bakır ağacınızın yapraklarında yanıklığa neden olur. En uygun ilaçlama saatleri sabahın erken saatleridir. Öte yandan cam yapraklarının yüzeyi küçük olduğundan ilacı tutma kabiliyeti düşüktür. Bu nedenle kullandığınız ilaca uygun bir yayıcı-yapıştırıcı ürünü ilave etmenizi de tavsiye ederim. Şimdiden geçmiş olsun…

 • Merhaba sedir ağacımız var tüm yapraklarini döktü nasil iyilestirebiliriz bir bilginiz var mi

 • İyi günler efendim ben 5 yıl önce 350 adet boylu karaçam himalaya sediri ve Torors sediri türü ağaçlar dan diktim. Sürekli bakımlarını sularını gübrelerini veriyorum. Birkaçtane karaçam ağacının yaprakları yukarı sürgünden aşağıda ki dallara kadar sadece uc kısımlarındaki iğne yapraklar 1cm kadar kahverengi ye döüşmüş ama ağaç canlı . Zannedersen hastalık var bu ağacı nasıl hayata döndürebilirim ne yapmam ve hangi tür bir ilacı nasıl uygulayabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.