Palmiye Ağacı Bakımı

palmiye ağacı

Palmiye ağacı, estetik görüntüsü ve güzelliği ile bulunduğu her yere yakışan bir ağaç türüdür. Hemen hemen, tropik iklime sahip her yerde yaşayabilir. Palmiye ağacını, diğer ağaçlardan farkı kılan en büyük özellik, bu ağacın gövdesinden çıkan dalların bulunmamasıdır.

Palmiye ağacı bakımı ise özen gösterilmesi gereken bir iştir. Özellikle düzenli olarak budanmaları şarttır, ancak budama işi yapılırken ağacın terminal tohumuna veya sürgününe zarar verilirse, bu durum ağacın ölmesine yol açabilir. Sarkan ve sararan, kuruyan bölümlerin temizlenmesi, yeterli olacaktır. Bu işlemi bilen birinin yapası her zaman için daha iyidir.

palmiye ağacının bakımı nasıl yapılır

Palmiyeler eğer soğuk iklime sahip bir yerde yetiştirilmek isteniyorsa, don riskine karşı kesinlikle korunmalıdır. Bu gibi bir durumla karşılaşılması halinde, üstteki yeşil bölümü kalın bir çuval bezi ile sarılmalıdır. Özellikle, budama yanlış ve fazla yapılmışsa, palmiye soğuk havalardan çok daha kolay etkilenecek ve muhtemelen ölecektir. Bu yüzden hava sıcaklığı uygun seviyeye gelinceye dek palmiye ağacının soğuk bölgelerde bu şekilde korunması şarttır.

PALMİYE AĞACININ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Gelişme dönemindeki palmiye ağacı bakımı için, özellikle 15 gün aralıkla gübreleme yapılmalıdır. Bu sağlıklı gelişimleri için önemli bir unsurdur. Geliştikten sonra yılda iki kez gübrelemek bile yeterli olacaktır. Granüllü gübre seçmeniz önerilmez, çünkü palmiyelerin kökleri çok uzun değildir ve bu gübre yerine, suda tam olarak eriyen gübreler kullanılmalıdır. Özellikle 20ye20 ME destekli gübreler palmiye ağaçları için en uygun olanlarıdır.

Palmiye ağacı bakımı sırasında, sulama da önemli bir konudur. Palmiyeler suya çok fazla ihtiyaç duyar ve periyodik olarak sık sık sulanmalıdır. Sulama esnasında, diplerinde su birikintisi kalmamasına çok dikkat edilmelidir. Palmiyelerin kökleri çok dağılmadığı için bu gibi durumlarda kök çürümeleri yaşanabilir ve bu da sonuç olarak, ağacı kurutarak öldürebilir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.