Adana’da Gezilecek Görülecek Yerler Nerelerdir?

Adana'da Gezilecek Görülecek Yerler Nerelerdir

Türkiye’nin en güzel yerlerini sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda, Adana’nın Gezilecek Görülecek Yerlerini ve görmeye değer yerleri nerelerdir? tanıtacağız. Akdeniz bölgesinde bulunan bir il olan adana sadece turizm açısından ele almak yanlış olur. Adana, hem tarım, sanayi, ticaret ve turizm şehridir. Bu şehri gezmek sizlere iyi gelecektir.

Adana’da Nereler Gezilir?

Yılların tarihi birikimi olan Adana birçok antik kente de sahiptir. Gerçek bir güzelliği sahip olan Adana ili çok gelişmiştir. Sözü daha fazla uzatmadan sizlere en bilinen bir kaç yerinden bahsedeceğiz.

Adana Taş Köprü

İlk önce sizlere Adana taş köprüyü tanıtayım, araç trafiğine açık olan en eski taş köprü olan bu köprü günümüzde de trafiğe açıktır. Bu köprü adananın sembolü haline gelmiş bir köprüdür.

eski taş köprü adana, adana gezilecek yerler
Önceleri 24 gözlü olan bu köprü şimdi ise 16 gözlü olmuştur. Adana ulu cami, ramazan oğulları döneminde 1541 de tamamlanan bu köprü tarihi bir köprüdür. Merkez camiden sonra en büyük camidir. Ayrıca bu cami memlukların mimari tarzını yansıtmaktadır.
Adana arkeoloji müzesi, 2014 yılında geçici olarak ziyarete kapatılan bu müzede, Adana bölgesindeki kazı sonuçları çıkarılan kalıntılar burada sergilenmektedir.

Adana Merkez Park

adana merkez park, adana gezilecek yerler

Adana merkez park ise, devasa bir botanik cennet alanıdır. Çünkü yemyeşil alanıyla bol nefes alabileceğiniz bir yerdir. Avrupai merkez parkın bir örneği olan bu park uzun çimlere sahiptir. Tarihi kazancılar çarşısı, geleneksel Anadolu Kapalıçarşı benzeri olarak yapılmıştır. Burada her türlü ihtiyaca hitap eden dükkânlar bulunmaktadır.

Adana Büyük Saat

Adana Büyük Saat, adana gezi rehberi

Adana büyük saat, Türkiye’nin en büyük saatidir. 1881 de hizmete açılan bu saat belediyenin armağanı olan bu satın kubbesi de vardır. Adana’da gezilecek yerler arasında olan çarşı hamam, 1529 yılında yapılan bu çarşı yine ramazan oğulları yapmıştır. Yarım gün kadınlara yarım gün erkeklere hizmet vermiştir. Adana etnografya müzesi ise adana bölgesinde bulunan bir müzedir. Girişleri ücretsizdir.

Çoban Dede Parkı ve Çoban Dede Türbesi

Adana çoban dede türbesi, adana tatil rehberi

Adana çoban dede parkı, adana gezi tatil rehberi

Çoban dede parkı ve çoban dede türbesi gündüz ibadetler gece ise gezmek amacıyla hizmet vermektedir. Seyhan barajı, Akdeniz dökülen en büyük nehir olan Seyhan nehri doğal bir
güzelliği vardır. Adana Atatürk evi ve müzesi, 1923 de Atatürk ziyaret ettiği bu evde daha sonra
müze olarak hizmete açılmıştır.

Adana Dilberler Sekisi

adana dilberler sekisi


Dilberler sekisi Adana, Seyhan nehri kısmında yapılmış olan bir sekidir. Yürüyüş ve
hizmete açılmıştır.

Adana’nın Gezilecek Yerleri

Adana çevresinde de gezmek amacıyla pek çok yer vardır. Buraya yazmakla bitmeyecek kadar birbirinden güzel gezmeye göremeye değer yerleri bulunmaktadır. Birçok film ve diziye ilham olan bu güzel şehrin gezebileceğiniz diğer yerleri ise şöyledir.

Misis kenti, şahmeran kalesi, Şar antik kenti, Varda köprüsü, Feke kalesi, Adana sahilleri gibi pek çok yer vardır. Dilerseniz Adana’nın neyi meşhur? yazımıza da göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Adana’nın videolu tanıtımı

Adana’nın videolu tanıtımı, adana belgeseli

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.