Bira Nasıl Ne Zaman İcat Edildi?

Bira ne zaman bulundu? Bira, şerbetçiotu ve arpa maltından imal edilen alkollü veya alkolsüz olabilen mayalı bir içecektir. Dünya’da su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecek olma özelliğine sahip biranın tarihçesi de oldukça eski zamanlara gitmektedir.

Yazı Başlıkları

Bira’nın Bulunuş Tarihi

Arkeolojik bulgulardan bazıları biranın tesadüfen arpa ekstraktının mayalandırılması sonucu Orta Doğu’da milattan önce 10000’lerde bulunduğunu belirtirken,  bazı diğer bulgular ise biranın anavatanının Anadolu olduğu ve Sümerliler tarafından bulunduğu konusunda fikir ayrılığına düşmektedir.

bira-nasil-ne-zaman-icat-edildi

bira-nasil-ne-zaman-icat-edildi

Nerede bulunmuş olursa olsun bira aslında uygarlıkların yerleşik hayata geçmiş olmalarıyla alakalı bir icattır. Yazının bulunmasından sonraki devirlerde ise Sümer ve Mısır kayıtlarında Orta Doğu’da en çok tüketilen içkinin bira olduğu belirtilmektedir. Özellikle o dönemlerde sözü edilen içkinin verdiği sarhoşluk hali, dinsel bazı yorumlamalara maruz kalmıştır. Bira içildiğinde insanın içine farklı ruhların girdiği düşünüldüğü için bira kutsal sayılmıştır. Tabii o dönemde bira sade tüketilmesinin yanında çeşitli tatlandırıcılar ve meyvelerle de beraber tüketilmiştir.

Bira Nasıl Kimler Tarafından Bulundu?

III. Ramses döneminde balla karıştırılan bira tüketimi icat edilmiştir. Sümerler’den sonra ise bölgede yaşam şansı bulan Babilliler tarafından bira üretimi ve tüketimine devam edilmiştir. Sümer kültüründen oldukça fazla etkilenen Babiller de birayı oldukça fazla tüketmiş ve hatta yirmiye yakın bira çeşidi bulmuşlardır. Bira hakkında ilk yasal düzenlemeler de yine bu dönemde yapılmıştır. Hammurabi yasaları gereği bira tüketimi sosyal sınıflara göre düzenlenmiş ve de biranın para ile satılması yasaklanarak, sadece arpa karşılığı satılması uygun görülmüştür.

Bira Nasıl Kimler Tarafından Bulundu

Bira’nın İlk Üretim Tarihi

Günümüzde Avrupa ülkelerinde oldukça fazla tüketilen biranın Avrupa’ya geçişi ise Orta Çağ’da gerçekleşmiştir. Bu çağlarda özellikle Kuzey Avrupa biranın anavatanı haline gelmiştir. Evde yapılıp çok sevilerek tüketilen biranın birahanelere aktarılması ise ilk birahanenin 14. yüzyılda kurulmasıyla olmuştur. Yalnız şu konu da belirtilmelidir ki günümüze en yakın bira 19. yy’da Avrupa’lıların bira içine şerbetçiotu karıştırmasıyla ortaya çıkmıştır.

Diğer yandan, bira üretiminde gerekli soğuk ortamın sanayi devriminde buhar gücünün bulunmasıyla sağlanması bira üretimini seri üretim aşamasına sokmuştur.

Sonuç olarak, biranın tek bir kişinin değil birçok uygarlığın katkılarıyla geliştirildiğinin belirtilmesinde fayda vardır. Kısaca biranın günümüze kadar serüveni çok uluslu katkılarla gerçekleşmiştir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Bilgisayar Ne Zaman İcat edildi?

Buradan bira hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

1 yorumYorum Yap

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.