Barut Ağacı Kabuğu Faydaları

barut ağacı kabuğu faydaları

Cehrigiller familyasına ait olan barut ağacı, erkek akdiken adıyla da bilinmektedir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yetişebilen bu ağaç türleri, ülkemizin de Orta ve Kuzey Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Rize ve Artvin’de bulunan pontika ise barut ağacının bir alt türüdür. Kerestesinden barut yapıldığı için bu adı alan ağacın kabukları ise, şifacılar tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Bin yıllardır, barut ağacının kabuğundan faydalanılıp, bazı rahatsızlıkları gidermek için kullanılmıştır. M.Ö.1600 lü yıllarda yazılmış olan Edwin Smith’in cerrahi papirüsünde, bu ağacın kabuğunun çok çeşitli hastalıklarda kullanıldığı ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca Dünya’daki pek çok farklı uygarlıklar tarafından da bilinip kullanılmaktadır.

barut ağacı kabuğu

Barut Ağacı Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Barut ağacı kabuğu faydaları arasında, en bilindik olanları kabızlığa ve vücuttaki ödemelere iyi gelmiş olduğudur. Ancak bunların dışında çok önemli olan, özellikle de solunum yolu iltihaplarında ve idrar yolu iltihaplarında çok etkili olduğu, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Ayrıca karaciğer rahatsızlıklarına, safra kesesi rahatsızlıklarına ve haricen kullanıldığında yaralara, çıbanlara çok faydalı olmaktadır.

Barut ağacının kabukları toplandıktan sonra, en az bir yıl bekletilmelidir. Bu süreden önce tüketilmesi doğru değildir. Bir yılın sonunda, kabukları demlemek sureti ile çayından yararlanabilinir. Uygun şekilde kuruttuktan sonra, serin bir yerde iki yıl bozulmadan korunabilir. Kapalı bir kabın içerisinde korumanız daha doğru olacaktır.

BARUT AĞACI HAKKINDA BİLGİ

Barut ağacı kabuğu faydaları olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken hususları da vardır. Barut ağacı kabukları en az üç yaşındaki ağaçlardan alınmalıdır. Kabuklarda ilk toplandığı yıl içerisinde, antron glikozid bulunmaktadır. Bu şekilde kullanıldığında, ağır zehirlenmeler ve yan etkiler görülebilir. Kabukları beklettiğimiz bir yıl içerisinde bu madde, antrahinon glikozidi glikofranguline dönüşerek kullanılabilir hale gelmektedir. Bunun için kabuğu toplama sırasında ve hazırlanış evresinde, bu işin bilinçli kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Bu konuya dikkat edildiği takdirde barut ağacı faydaları, en iyi şekilde görülecektir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.