Kayısı Ağacı Nasıl Budanır?

Kayısı Ağacı Nasıl Budanır?

Kayısı ağaçları bol güneş gören, yazları sıcak ve kurak geçen bölgelerde oldukça sağlıklı yetişmektedir. Bu ağaçlar 8 /10 metreye kadar boy alabilen, kuvvetli ve yayvan ağaçlardır. Dondan yoğun ölçüde zarar görürler. Verimli ve bol meyve alabilmek için gerekli dikim şartları sağlandıktan sonra kayısı ağaçlarında budama ile bu verimlilik çok uzun yıllar korunabilmektedir.

kayısı ağacı

kayısı ağacı nasıl budanır? youtube video

KAYISI AĞACI NASIL BUDANIR?

Kayısı ağaçlarında budama ilk önce dikim budaması ile başlar. Dikimi yapılacak fidanların önce köklerinde daha sonra gövdesinde kesimler yapılır. Bir sonraki aşama 3 / 4 yılı kapsayan ve her yıl budama dönemlerinde yapılması gereken şekil budamasıdır. Bu dönemlerde kayısı ağacının anatomik yapısına ve büyüme şekline uygun budamalar yapılmalıdır. Bu budamalarda gövdeden çıkan yan dallara dokunulmaz. Kök boğaz denilen kısımdan çıkan sürgünler temizlenir. Kayısı ağacının alması istenilen şekil doğrultusunda budama işlemleri yapılır. Daha sonraki yıllarda, ağaç artık olgunlaşmaya başladığında yine her budama döneminde ağacın şeklini korumaya ve seyrekleştirmeye yönelik budamalar yapılır. Bu budamaların ismi ürün budamasıdır. Ağaçta yetişen ürünün kalitesini korumaya yönelik yapılmaktadır. Ürünlerin her sene aynı kalitede ve aynı miktarda çıkmalarını sağlamak amaçlı ürün budamaları yapılır. Öncelikle kurumuş dallar kesilir. Sıklaşmış ve birbirine girmiş olan dallarda seyrekleştirme işlemi yapılır. Geri kalan dallarda küçültme işlemi yapılarak ağacın mevcut olan şeklinin geri gelmesi sağlanır. Kayısı ağaçlarında şekil önemlidir. Sahip olduğu şekil ürün verme formunu olumlu yönde etkileyecektir. Eğer kayısı ağacınız kış döneminde don olayı ile karşılaşmışsa, o sene o ağacın budanması önerilmez. Daha çok yeni çıkan sürgünlerin verdiği meyveler toplanır. Ancak bir sonraki sene komple budama işlemi uygun olacaktır.

Kayısı ağaçlarında budama bilinçli ve düzenli yapıldığında, bunun yanında toprak iyi işlendiğinde, yeterli miktarda sulama ve gübreleme yapıldığında oldukça sağlıklı bir ağaca, ve kaliteli meyvelere sahip olabilirsiniz. Ağaç türleri hakkında bilgi almak için diğer yazılarımıza linke tıklayarak göz atabilirsiniz. Aşağıda Kayısı ağacını nasıl budamanız gerekir? video ile anlatılmıştır.

KAYISI AĞACI BUDAMA YOUTUBE

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.