Badem Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

badem yağı

Badem Yağı ile Saç Bakımı, Saç bakımında badem yağı özellikle kuru saç tipine sahip olan kişiler için tercih edilebilecek en doğru bitkisel yağlar arasında yerini almaktadır. Pek çok sebeple yıpranan saçların mat görünümden sıyrılarak nemlenmesine yardımcı olan badem yağı, kısa sürede saçların sağlıkla uzamasına da yardımcı olacaktır. Başta E vitamini ve içeriğinde bulunan çeşitli minerallerce zengin olan badem yağı, sağlıklı saçlara kavuşmanızın en kolay yoludur. Badem yağı ile saç bakımı sonrası saçlarınızı çok daha yumuşak ve havalı hissedeceksiniz.

Badem yağını saçlarınıza uygularken aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri dikkate alarak kısa sürede saçlarınızın bakımı doğru bir şekilde evde kendi başınıza yapabilir ve çevrenizdekilerin hayran bakışları arasında saçlarınızla havanızı atabilirsiniz.

badem yağı maskesi

Saçlarınıza badem yağı ile yaptığınız bakım sonrası ıslattığınız yumuşak bir havlu ile saçlarınızı sararak yaklaşık bir saat kadar beklemeniz daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Badem yağı maskesini uygularken saçlarınızı tutam tutam ayırarak maskeyi saçlarınıza uygulamanız yağın saçlarınızın tamamına nüfus etmesi için yapacağınız işlemler arasında yerini almalıdır.

Kuru saç tipine sahip olsanız bile badem yağı maskesini haftada en fazla iki kez uygulamanız önerilir. Aksi takdirde saçlarınızda yağlanma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Badem Yağı Maskesi Tarifi

Gereken malzemeler

  • 1 yemek kaşığı badem yağı
  • 1 adet olgun muz

Maskenin Hazırlanması ve Uygulanması

1 adet muzun kabuğunu soymanızın ardından dilimleyerek bir kase içerisine alın ve çatal yardımıyla iyice ezerek badem yağını ilave edin. Muz ve badem yağının iyice karışmasını sağladıktan sonra tutam tutam ayırdığınız saçlarınıza badem yağı maskesini sap diplerinize masaj yaparak kökten uca uygulayın. Eğer saçlarınız uzun ise muz ve badem yağını iki katına çıkarabilirsiniz. Saçlarınızın tamamına uygulamanız sonrası maskenin saçlarınızla etkileşimi için dilerseniz bir bone takabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat saçlarınızda beklettiğiniz badem yağı maskesini yarım saat sonrası saçlarınızdan arındırabilirsiniz.

Haftada bir kez yıpranmış saçlarınıza uygulayacağınız badem yağı maskesi kısa sürede saçlarınızın istediğiniz hacimde olmasını sağlayacaktır.

Badem Yağı Maskesinin Saçlarınızdan Temizliği

Maskeyi saçlarınızdan temizlemede biraz zorlanabilirsiniz. Maskeyi saçlarınızdan temizlemek için kullanacağınız su içerisine yarım limonun suyunu sıkarak saçlarınızı bu su ile yıkayarak rahatlıkla badem yağının saçlarınızdan arınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca limon yerine yarım çay bardağı sirke de kullanabilirsiniz. Sirke de saçlarınızdan badem yağını çıkarmak için etkili bir yöntem olacaktır. Önemle belirtmek gerekirse durulama suyunda sirke veya limon kullanmanız sonrası saçlarınızı durulamanın hemen ardından doğrudan güneş ışığına saçlarınız maruz kaldığı takdirde saçlarınızın renginde açılma gözlemlenebilmektedir. Saç renginiz sizin için önemli ise bu ayrıntıya dikkat etmeniz önerilir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.