Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Dns Değiştirme

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? Dns Değiştirme

Özgürce yaşadığımız bir ülkede çeşitli faktörler nedeniyle zaman zaman sosyal medya siteleri ( Twitter, Facebook, Youtube ) yasaklı siteler arasında yer almaktadır. Bazı nedenlerden dolayı bu yasağa karşı olumlu bakıyorum. Bu yüzden kullanıcılarımız sosyal medya gibi engellenmiş sitelere giriş yapabilmek adıyla alternatif yöntemler arıyorlar. Bu yazımızda sizlere yasaklanmış sitelere nasıl girilir? konusuna değineceğiz.

Yasaklı Sitelere Nasıl Girebilirim?

Sitelere erişimin engellenmesiyle birlikte network kullanıcıları yasaklı sitelere ulaşabilmek için alternatif yöntemler arıyorlar. Bizde bu konumuzda yasaklı sitelere giriş yapabilmeniz için bazı bilgi dökümanlarını siz kullanıcılarımıza sunuyorum. En aşağıda Youtube DNS değiştirme videosu da yer almakta.

Dns Değiştirme Yöntemi

Çoğunlukla twitter, youtube gibi siteler ülkemizde yasaklandığında internette dns değiştirme konusunda videolar ve dökümanlar paylaşılmaya başlanır. Bir siteye erişim engellenmesiyle internet kullanıcıları çoğunlukla dns değiştirme yöntemine başvururlar. Dns değiştirme yöntemi ile servis sağlayıcımızın kullanıcılarına sunduğu IP yerine farklı bir DNS sunucuları üzerinden bağlantı kurulur.

İnternet hizmeti aldığımız servis sağlayıcıları kendi DNS sunucularına yönlendirme yaparlar. Bu sunucularda bazı IP adresleri yasaklı olduğundan hedef siteye girmeye kalkıştığınızda Bu site engellenmiştir gibi bir yazıyla karşılaşabilirsiniz. Böylelikle bizi otomatik olarak gitmek istediğimiz web sitesi yerine, kendi sitesine yönlendirerek bu hatayı gösterir.

Dns Ayarları Nasıl Yapılıyor ?

Başlat menüsünden Denetim Masası’na girip buradan Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle ayarlarına giriyoruz.

Karşımıza gelen pencerede sol tarafta Bağlaştırıcı ayarlarını değiştirin ayarlarına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan Kablosuz ağ bağlantısı  veya Yerel ağ bağlantısı seçeneklerinden hangisini kullanıyorsanız üzerine gelip sağ tıklayarak özellikler sekmesini açıyorsunuz.

Karşımıza gelen Kablosuz ağ bağlantısı özellikleri penceresinde Internet Protokolu sürüm 4 (TCP /IPv4) yazısını tıklayıp(seçip) Özellikler butonuna tıklıyoruz.

yasakli-sitelere-nasil-girilir-dns-degistirme

yasakli-sitelere-nasil-girilir-dns-degistirme

Karşımıza gelen pencerede servis sağlayıcımızın kullandığı DNS sunucularını değiştireceğimiz den dolayı Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kutucuğuna tik atıp çoğu kişi tarafından tavsiye edilen Tercih edilen DNS sunucu bölümünün sağ tarafındaki kutucuğa 8.8.8.8 DNS sunucularını giriyoruz. Hemen altındaki Diğer DNS sunucusu bölümündeki sağ taraftaki kutucuğa 8.8.4.4 DNS sunucularını girip karşımıza çıkan sekmelere Tamam diyerek işlemi sorunsuz bir şekilde bitiriyoruz.

Tarayıcı Tabanlı Yöntemler

Popüler arama motorlarından biri olan Google’nin tarayıcısı Google Chrome kullanıyorsanız ZenMate eklentisi ile yasaklı sitelere erişim konusunda çözüm sunacaktır. Basit bir işlemle ZenMate eklentisini ücretsiz şekilde tarayıcınıza ekleyerek yasaklı sitelere erişme konusunda size yardımcı olacaktır. DNS değiştirme yöntemi ile yasaklı sitelere erişim konusunda kafanız karıştıysa ZenMate eklentisi ile basit bir şekilde proxy değiştirerek farklı ülke seçerek yasaklı sitelere erişim yapabilirsiniz.

zenmate vpn chrome eklentisi

Google Crome Zenmate Eklentisi VPN

ZenMate eklentisini kullanarak yasaklı sitelere erişmek için yapmanız gereken Google Chrome Web Mağazasına giriş yapıp eklentiyi tarayıcınıza yüklemektir. Yükleme işlemini başarılı bir şekilde yaptıysanız tarayıcınızda sağ üst tarafta kalkan şekli belirlenecektir. Bu simge sayesinde eklentiyi etkinleştirerek eklenti ayarlarını sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Mozilla Firefox için ZenMate eklentisi malesef bulunmamaktadır. Ancak bu eklentiye alternatif olarak yasaklı sitelere erişim için Mozilla Firefox’da bulunan AnonymoX eklntisi ile aynı işlevi görebilirsiniz. ZenMate ile mantığı aynı çalışan AnonymoX eklentisi bir VPN uygulamasıdır. Kullanıcılarına dünyanın farklı yerlerinde bulunan VPN sunucularına bağlanmanıza olanak sağlar. Bazı ülkelerde ücretsiz olarak verilen bu VPN hizmeti bazı ülkelerde ücretli olarak verilmektedir. Ücretsiz seçeneği sizin yasaklı sitelere erişiminiz konusunda yeterli olacaktır. AnonymoX eklentisini tarayıcınıza yüklemek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Eklentiyi tarayıcınıza kurduktan sonra adres satırının sağ tarafında bulunan eklenti simgesine tıklayarak yasaklı sitelere erişim için gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Yasaklı Sitelere Giriş DNS Değiştirme Youtube

 

Yasaklı Sitelere Giriş DNS Değiştirme Youtube

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.