Zeytin Ağacı Kaç Kilo Zeytin Verir

zeytin ağacı

Ülkemiz, siyah zeytin üretimi açısından, Dünya birincisi durumundadır. Çok eski yıllardan beri zeytin üretimi yapılan ülkemizde, geçtiğimiz yakın zaman içinde 100 milyon zeytin ağacımız bulunmaktaydı. Şu anki tam zeytin ağacı sayımız bilinmemekle birlikte, tahminen 150 milyon civarında olduğu sanılmaktadır. Zeytin ağacı kaç kilo zeytin verir? sorusu merak edilen bir konudur.

Ülkemizde, yaklaşık olarak 1 ağaçtan yıllık 10kg ile 12 kg arasında zeytin alınabilmektedir. Bu oran diğer ülkelerin aldığı yıllık kg miktarıyla karşılaştırıldığında, çok verimsiz ve yetersiz olarak görülmektedir. Örneğin İspanya’da ağaç başına ortalama 40kg ile 50kg zeytin alınmaktadır. Kalite açısından her ne kadar bizim zeytinlerimiz daha kaliteli olsa da, verimlilik oranımız bariz şekilde düşüktür.

Zeytin ağacı kaç kilo zeytin verir?

Bir zeytin ağacından ne kadar zeytin çıkar?

Bir zeytin ağacının ne kadar zeytin vereceği sorusunun cevabı, bölgelere göre de farklılık göstermektedir. Örneğin, Edremit körfez civarında bir zeytin ağacı, yaklaşık 17 kg civarında zeytin verirken, İzmir’deki zeytin ağaçları 12kg kadardır, yani bölgelere göre değişse de yine de üretim açısından yıllık elde edilen zeytin miktarımız çok düşüktür.

Son yıllarda, düşük zeytin üretimi konusuna özenle eğilen zeytin üreticileri vardır. Edremit körfezinde çeşitli çalışmalar da bulunulmuş ve bazı zeytin üreticileri, yaptıkları uygulamalar ve çalışmalar sayesinde büyük gelişmeler elde etmişlerdir. Normalde bölgede bir ağaçtan yıllık 17 kg civarında zeytin alınırken, şuan ortalama 25 kg ile 30 kg oranında verim alınmaya başlanmıştır. Ancak her üretici bu uygulamaları yapmaya başlamadığı için, sınırlı sayıda ki alanlardan bu oranda zeytin alınabilmektedir.

Gerekli uygulamalar yapıldığında bir bir zeytin ağacı kaç kilo zeytin verir? dersek, Edremit körfezinde, verimi 40 kg ile 50 kg civarına kadar çıkartmış üreticiler bulunmaktadır. Buda göstermektedir ki, bilinçli uygulamalar ve ne yapacağını bilen üreticiler sayesinde, verimlilik oranı yükselecektir. Zeytin ağacı ve zeytin yetiştiriyorsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.