Balın Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

balin-faydalari-kullanim-alanlari-ve-zararlari

Balın Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları nelerdir? bu konuda merak edilenleri makalemizde ele aldık. Balın faydalarını son zamanlarda bilmeyen kalmamıştır. Ancak bu değerli besinin son zamanlarda sahtelerinin de piyasaya sürülüyor olması beklenmeyen zararlara da neden olmaktadır. Bu nedenle bal alırken güvenilir yerlerden satın almaya özen gösterilmesi oldukça önem taşımaktadır. Bin bir derde deva olarak yüz yıllardır şifa arayışlarının kaynağı olan bal arıların faaliyetleri sonucunda çiçeklerden alınan polenler kullanılarak üretilen şekerli maddedir.

Yazı Başlıkları

BAL NELERE İYİ GELİR?

Birçok çeşidi (çiçek balı, anzer balı, çam balı, kestane balı…) olan balın en önemli kullanım alanı olan besin olarak tüketiminin dışında cilt ve saç bakımında da faydaları bulunmasından dolayı farklı kullanım yöntemleri de mevcuttur. Bu yazımızda balın faydaları, bal nelere iyi gelir? aşağıda tüm detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

balin-faydalari-kullanim-alanlari-ve-zararlari

balin-faydalari-kullanim-alanlari-ve-zararlari

Balın Faydaları

  1. Bal görme sorunları olanlar ve göz sağlığı için oldukça yararlı etkilere sahiptir. Gözde oluşan kızarıklık ve kaşıntıların birebir tedavisi baldadır.
  2. Bal tatlı bir besin olduğundan vücuda enerji verme yeteneği oldukça yüksektir. Halsizliği üzerinizden atmanıza da yardımcı olan bal kilo aldırmaz.
  3. Enerji verici etkisiyle kas yorgunluğunu önlediği için özellikle sporcular için bal oldukça önemli bir besin kaynağıdır.
  4. Sindirim sistemini düzenleyerek gastrit rahatsızlıklarını tedavi eder, antimikrobiyal etkisi nedeniyle de tüm enfeksiyon tehlikesini yok eder.
  5. Kilo verme konusunda da bal oldukça başarılıdır. Özellikle sabah ılık suya karıştırılarak tüketildiğinde içerisinde bulunan aminoasitler ve diğer maddeler sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır ve hızlandırır.
  6. Tüm bu faydaların yanında bal sağlık açısından bal öksürüğü gidermekte, kan şekerini düzenlemekte, uykusuzluğu gidermekte ve yanıkları tedavi etmektedir.
balin-faydalari

balin-faydalari

Balın Kullanım Alanları

Bal besin olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok yarar sağlamakta ve besleyici özellik taşımaktadır. Gıda dışında balın en büyük kullanım alanları ise saç ve cilt bakım uygulamalarında kullanılan maskelerdir. Cilde ve saçlara bakım yapan ve canlılık sağlayan bal bu anlamda da oldukça faydalıdır.

balin-kullanim-alanlari

balin-kullanim-alanlari

Balın Zararları

Balın zararları nelerdir? Balın bilinen önemli bir zararı olmamakla birlikte aşırı tüketildiğinde zehirlenme belirtilerine neden olabilmektedir. Diğer yandan, bir yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmediği gibi, küçük çocuklar ve emziren anneler için tüketilmeden önce doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.