Turp Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hakkında Bilgi

Turp otunun faydaları ve zararları

Özellikle Ege mutfağında büyük bir yeri olan ve genelde salata ya da yumurtalı olarak tüketilen ot çeşididir turp otu. Turp otu olarak adlandırılmasının en büyük nedeni ise normal kırmızı ve siyah turpla aynı familyada yer alan yabani bir bitki olmasından kaynaklanmaktadır. Turp otunun iki çeşidi olmakla birlikte bu turp otu çeşitleri genellikle acı ve tatlı turp şeklinde adlandırılmaktadır. Özellikle acı turp otunun içinde bulunan bitkisel fenoliklerin kanserden tutun da sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar birçok haftalığı tedavi ve önlemede faydaları olduğu bilinmektedir. Bu bitki acımsı olduğundan çiğ olarak tüketilmemektedir.

turp-otu-nedir

turp-otu-nedir

Turp Otunun Faydaları Nelerdir?

Turp otu bildiğimiz köklü bir bitki olan kırmızı ve kara turbun yabanisi olduğu için bu iki turp çeşidinin her ikisinin faydalarını da taşımaktadır. Özellikle sindirim problemlerine iyi gelmekte ve böbrek taşlarının hem oluşumunu engellemekte hem de düşürülmesinde faydalı olmaktadır. Turp otunun faydaları karaciğer sağlığını koruması, siyatik ve romatizmaya iyi gelmesi ve sarılığı geçirmesi şeklinde sıralanabilmektedir. Ancak sindirim sistemi için ters etki yapıp tahrişlere neden olmaması için çok aşırı tüketmekten kaçınılmalıdır. Son olarak turp otunun kaynatılmasından elde edilen suyun da soğuk algınlığını tedavi edici etkisi bilinmektedir.

turp-otunun-bahcede-gorunumu

turp-otunun-bahcede-gorunumu

Turp Otunun Zararları

Turp otunun zararları hakkında bir bilgi olmamasına rağmen hamilelik ve emzirme dönemleri hassas dönemler olduğu için turp otu tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Aşırı tüketmeyerek tedbiri elden bırakmamanın faydası bulunmaktadır. Bir diğer turp otunun zararlı olduğu durum ise tüketecek kişinin safra taşı olmasıdır. Doktorlar safra taşı taşıyanlar için turp otunu pek fazla uygun bulmamaktadır. Bu nedenle bu hastaların tüketiminden kaçınması gerekmektedir.

turp-otunun-faydalari

turp-otunun-faydalari

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.