Kilo Vermenin İncelikleri Neler?

Kilo Vermenin İncelikleri Neler?

Tarih boyunca hep sorun olmuştur kilolarımız! Kimimiz kilo alma derdinde, kimimiz kilo vermek. Elbette; kilosundan yakınmayanlar da var fakat bilindiği üzere azınlıktalar. Dertsiz başımıza dert arar, kilomuzu sorun ederiz ve en önemli şeyin sağlık olduğunu unuturuz kimi zaman.

Tüketici toplumlarda dış görünüşün yeri oldukça büyüktür. İyi biri olmanın yerini; güzel, yakışıklı, popüler olmaktır. Sanatsal yaratıcılığın yerini; moda ikonu olma başarısı. Sağlıklı bir bedene sahip olma arzusunun yerini; çekici bir bedene sahip olma isteği almış durumda. Güzellik uğruna değil; sağlık için kilo vermek zorunda olanlar, işte sizler için kilo vermenin incelikleri!

kilo-vermenin-incelikleri-neler

kilo-vermenin-incelikleri-neler

NEDEN ÇOK KİLO ALIYORUM?

Öncelikle şunu unutmayınız; kilo almanın altında yatan pek çok sebep olabilir. Bunlardan bazıları;

  • Psikolojik nedenler
  • Metabolizma rahatsızlıkları
  • Düzensiz beslenme
  • Hareketsizlik
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Menopoz

SAĞLIKLI KİLO NASIL VERİLİR?

Kilo vermeye çalışmadan önce; kilo alımının altında yatan sebep veya sebepleri iyice araştırmak ve bu konuda bir uzmana danışmak çok önemlidir. Uzman desteğinden sonra uygulayacağınız yöntemler ise; her sağlıklı insanın dahi yapması gerekenler olmalı. Bu yöntemlerden bazıları;

nasil-kilo-verilir

nasil-kilo-verilir

Su içmek: Gıdaların sindirimine yardımcı olur. Kaybettiğimiz enerjiyi geri kazandırır. Soğuk su içmek metabolizmayı hızlandırarak kalori yakışını kolaylaştırır. Yemeklerden önce bir bardak su içmek tokluk hissi verir.

Yavaş çiğnemek: Beyin, 20 dakika içerisinde tokluk hissi duyar. Gıdaları yavaş ve çok çiğnemek doygunluk hissi verecektir.

Spor yapmak: Spor yaparak yağ yakabilir ve yaktığımız yağları kasa dönüştürebiliriz. Sebze – meyve tüketimi: Et yemekten tamamen vazgeçmeseniz dahi azaltın yahut beyaz et tercih edin.

Ara öğünlerinizde katkı malzemeli abur cuburlar yerine meyve tüketimine ağırlık verin. Meyve aynı zamanda şeker ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Üç beyaz: Un, tuz, şeker.. Vitamin eksikliği, diyabet, tansiyon ve kalp-damar rahatsızlıkları, obezite bu üçlünün zararlarının başında gelmektedir. Tüketimini azaltınız.

Sakız çiğnemek: Şekersiz sakız çiğnemenin kilo vermeye etkisi olduğu Alman bilim adamları tarafından savunulmuştur. Ayrıca; çam sakızı solunum yollarına iyi gelmektedir ve etkili bir antiseptiktir.

Sağlığımız için uzmana danışmayı ve her şeyin azının karar çoğunun zarar olduğunu unutmayalım.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.