Sakız Çiğnemenin İlginç Faydaları

Sakız Çiğnemenin İlginç Faydaları

Bu konuda vereceğimiz bilgiler sizlere ilginç gelecek ama yakından tanıdığınız sakız bakın nelere iyi geliyor. Sakız çiğnemek bazı insanlar tarafından rahatlattığı, bazı insanlar tarafından mideyi düzenlediği gerekçesiyle kullanılmaktadır. Bir inanışa göreyse sakız çiğnemek şekerli sakızlar kullanıldığında kilo aldırdığı için zararlıdır. Sakız konusunda genel kanınız ne yöndedir benim kestirmem zor. Ancak yapılan araştırmalara göre sakız sağlık açısından oldukça yararlı ve faydaları olan bir nesne. İşte sakızın faydalı olduğunu öğrendiğimizde sizleri bilgilendirmek için sakız çiğnemenin faydaları konusunu ele alıyoruz.

Sakız Çiğnemenin Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları

Sakız çiğneme eylemi ilk olarak ağızda başladığından dolayı ağız ve diş sağlığı açısından birçok yarara sahip. Bunlardan ilki dişleri koruyucu etkisidir. Yapılan araştırmalarda eğer çiğnenen sakız beyazlatıcı etkiye ya da şeker içeriğine sahip değilse dizleri koruyucu etkiler barındırıyor. Çünkü sakız çiğneme sırasında ağızda daha çok tükürük salgısı meydana geliyor ve tükürük içinde bulunan maddeler de dişin hem temizlenmesini sağlıyor hem de çürümelere karşı koruyor. Diğer yandan, sakız çiğneme esnasında çene kemikleri sürekli hareket ettikleri için ağız egzersizi yerine de geçiyor. Ağız egzersizleri bilindiği gibi olası felç durumlarında ağız kaymalarını engelliyor. Son olarak sakızın yapışkan yapısı dişlere yapışan yemek artıklarını da temizlemekte büyük rol oynuyor.

sakiz-cignemenin-agiz-ve-dis-sagligina-faydalari

sakiz-cignemenin-agiz-ve-dis-sagligina-faydalari

Sakızın Sindirime Faydaları

Sakız çiğnerken mide hareketlerinde artış gözlendiğinden sakız çiğnemenin sindirimi kolaylaştırdığı biliniyor. Uzmanlar özellikle yemekten hemen sonra çiğnenen sakızın sindirim problemlerini giderdiğini söylüyor. Ancak, sakızın açken çiğnenmesini de acıkmayı kolaylaştırdığı için önermiyor.

sakiz-cignemenin-kilo-vermeye-etkisi

sakiz-cignemenin-kilo-vermeye-etkisi

Sakız Çiğnemenin Kilo Vermeye Etkisi

Evet, sakız çiğnemenin kilo verdirdiği doğru. Bunu iki yolla sağlıyor. Birincisi çene hareketleri ve mide hareketlerinden dolayı hem kalori yakarak hem de midede sindirimi kolaylaştırarak zayıflamaya neden olması. İkincisi ise sakızın içeriğinde bulunan sorbitol maddesinden kaynaklanıyor. Sorbitol müshil benzeri etkisiyle ishal yaparak ya da sindirim sistemindeki besin maddelerinin emilimini azaltarak kilo vermeye yardım ediyor.

Sakızın faydalarından yararlanırken zarara uğramamak için uyulması gereken kurallar da elbette ki var. Bunlardan ilki sakızın beyazlatıcı ve aroma içermemesi. Çünkü beyazlatıcı maddeler hem dişlere hem de sağlığa zarar verirken, aroma içeren sakızlar da diş çürüğü riskini arttırmasının yanında kalori içeriği fazla olduğu için de kilo almayı sağlayabiliyor.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.