Uçakların Savaşta İlk Kullanımı

ilk-savas-ucaklari

Tarihte Libyalılar’ın İtalyan işgalcilere karşı kullanmış olduğu en hızlı silahlar, süvarilerin at sırtında kullandıkları eski tür yivli tüfekler olmuştur. Ayrıca, kullanılan en ağır vasıta da sahip oldukları develer olmuştur. Sahip oldukları en ağır silahlar ise artık modası geçmiş ve her atışta biraz daha yıpranan Türk tüfekleriydi denilebilir. Libyalıların sahip olmak istedikleri ilk modern ve yeni kişisel silahlar da savaş sırasında İtalyan askerlerden ele geçirmiş oldukları silahlar olmuştur.

ilk-savas-ucaklari

ilk-savas-ucaklari

Tüm bunlara rağmen, savaş boyunca oldukça iyi bir başarı sağlayan Libya direnişini gören İtalyanlar bu savaşta zeplin ve uçakların kullanımı konusunda ilk adımı atmayı düşünmüştür. Tarihte ilk kez bir savaşta hava taşıtlarının kullanımı İtalyanların Libya işgalinde meydana gelmiştir. İtalyanlar bu savaşta hem keşif hem de bombalama için hava taşıtlarını kullanmıştır.

Tarihteki ilk bombalama olayı da 1 Kasım 1911 tarihinde gerçekleştiği rapor edilmiştir. Teğmen Giulio Gavotti ilk küresel bombaları taşıyan ve Ain Zarra ve Tajura kamplarını bombalayan uçağın pilotu olmuştur. Zeplinler ise topçu ateşi gibi konularda bilgi almak amaçlı uçan keşif araçları olmuştur. Bu savaşta aynı zamanda uçakların tarihteki ilk kimyasal bombaları da attığı bilinmektedir. İtalyan uçakları 1931 yılı içinde hem Ocak hem de Şubat aylarında Tazerbou ve Kufra bombardımanında kimyasal bombalar kullanmıştır.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.