Badem Ağacı Hakkında Bilgi

Badem ağacı nasıl bir ağaçtır ve Badem ağacı özellikleri nelerdir? hakkında bilgi vereceğiz. Küçük bir ağaç türü olan badem ağacı (Prunus dulcis) birçok meyve ağaç türlerinde olduğu gibi Rosaceae familyasına ait bir türdür. Badem bu familyanın Prunoidae alt familyasından sert çekirdekli meyveler Prunus cinsinin Amygdalus alt cinsinde yer almaktadır. Ayrıca badem ağacı bilimsel isim olarak Amygdalus communis, Amygdalus dulcis olarak da bilinmektedir.

badem-agaci-hakkinda-bilgi

badem-agaci-hakkinda-bilgi

BADEM AĞACI

Bademi diğer Prunus türlerinin meyvelerinden ayıran en önemli özellik, meyve etlerinin tatlı dış meyve etine sahip olmamasıdır. Badem ağacının meyve yapısı incelendiğinde içteki sert kabuğun içinde kuruyemiş olarak tüketilen badem yani yenilebilir çekirdek bulunurken, sert kabuğun üzeri ise derimsi yeşil bir örtü ile kaplıdır. Bu yeşil derimsi örtü meyveler gençken çekirdekle birlikte çağla olarak tüketilmekte, sert kabuk oluşumunun ardından ise bu derimsi örtü kurumaktadır. Sözü edilen aşamadan sonra sadece çekirdek kısmının kuruyemiş olarak tüketilmesi mümkün olmaktadır.

badem-agacinin-morfolojik-ozellikleri

badem-agacinin-morfolojik-ozellikleri

Bademin Morfolojik Özellikleri

Badem ağacı Asya kökenli bir bitki olup kültüre alınmış olan yetiştiriciliği yapılan türler İngiliz adaları gibi kuzey bölgelerinde de yetiştirilebilmektedir. Ancak adalardan daha kuzey bölgeler yetiştiriciliği için uygun değildir. Sadece boyu 4-9 m arasında değişebilen küçük bir ağaç olan badem, 6-12 cm uzunluğunda kenarları dişli mızraksı yapraklara sahiptir. Bu ağacın çiçekleri genelde beyaz ve açık pembe tonlarında olup 3-5 cm çapında 5 taç yapraklıdır ve çiçekler erken ilkbaharda yaprak oluşumundan önce görülmektedir.

bademin-kokeni-ve-tarihi

bademin-kokeni-ve-tarihi

Badem’in Kökeni ve Tarihi

Badem ağacının yabani formlarının ana vatanı olarak bilinen Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Suriye, İsrail, Ürdün ve Lübnan kültür bademin de anavatanı ve ilk kez yetiştiriciliğinin yapıldığı bölge olarak bilinmektedir. Bademin kültüre alınmadan önce meyvelerinin toplanarak beslenmede kullanıldığı, yabani formlarda bulunan toksik maddelerin ise bademin kuruyemiş olarak kullanılan çekirdek kısmının kavrulması sonucunda uzaklaştırıldığı düşünülmektedir.

İlk kültür badem ağaçlarının Erken Tunç Çağı’ndan çok kısa öncesi ve bu dönemde ortaya çıktığı bilinmektedir. Arkeolojik açıdan incelendiğinde ise badem meyvelerinin tüketildiği ilk ibareler Tutankamın’un kabrinde rastlanmasıyla kanıtlanmaktadır. Yani bademin ilk tüketildiğinin kesinleştiği tarih yaklaşık M.Ö 1325’tir.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir.